PhotoShop
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PhotoShop

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Tiyatro

YazarMesaj
aleyna
Admin
aleyna

Tiyatro Empty
MesajKonu: Tiyatro   Tiyatro EmptyPtsi Ocak 14, 2008 7:18 pm

Tiyatro duyarlıları;

Yaşadığımız üzücü bir olayı sizinle paylaşmak istedik..

Sevgili Özge'nin (OXFORD) al-fa ile yaptığı bir röp.ten aynen kopyalıyorum..

>>>>
[/align]

[align=right]Serhat Tutumluer'in henüz hiç oynanmamış oyunu( 'Gerçek Müfettiş Hound') bazi siyasi sebeplerden dolayı kaldırılmış.Bütün bunlar zaten ülkemizde pek değer görmeyen tiyatroyu daha da geri bir plana atıyor.
İzmit şehir tiyatrosu son yılarda tiyatro adına verdiği mücadelelerle yer aldı hep...Takip edeniniz varsa bilir bunları...Orası benim gözümde Tiyatronun kalesi gibi...fakat dedim ya hükümet politikaları ve bunların şakşakçıları olduğu sürece mücadele herzaman devam edecek...Gerçek Müfettiş Hound'un,oyunun sergilenmesine bir gün kala sahneden çekilmesinde gösterilen gerekçe çok komikti...Cinsel içerik taşıdığına inandıkları bir öpüşme sahnesi...fakat buna tezat olarak,yapılan birçok şey olmasına rağmen orada tamamen politik bir saldırı yaşandı fikrimce.Daha önce Yücel Erten,Işıl Kasapoğlu yönetimindeyken birçok başarıya imza atan İzmit Şehir Tiyatrosu,şimdiki yöneticisiyle sadece siyaset yaparak tiyatroyu ve oyuncuları tüketmeye çalıştı...Bu cidden çok acı.Düşünün bir,yıllarca sizden biri olan,içinizden biri olan bir kişi size karşı,emeğinize karşı bu son derece büyük bir travma bence her açıdan..Aynı olay Yeşil Işık oyunu için sanırım kayseride yada antepte yaşandı...o oyunun kaldırılma sebebide,din adamlarını küçük düşürüyor gerekçesiydi ki oyunu izlememe rağmen
bir türlü o küçük düşüren şeyi anlamadım ben...Bu sadece politika...Sanata siyaset bulaştırarak tüketme çabası...
Sanat ve siyaset.Hiç yan yana gelmemesi gereken iki unsur ama bizim ülkemizde sadece birşeyleri zoraki kabul ettirme aracı ne yazık ki.
Maalesef..Peki oyunun yeniden olması gibi birşey sözkonusu olamaz mı?Eminim Serhat Tutumluer fanları da merak ediyordur bunu.
Bu konuda sanırım oradaki yönetimin ve bağlı(!) hissettikleri bakanlıkların kararı beklenir...Yakın zamanda olacağını sanmıyorum,belki çok ileri bir tarihte...Ve dediğim gibi,hükümet politikaları etkili olacaktır...Ama önce zihniyet değişmeli...Hem İzmit Şehir Tiyatrosu yöneticisinin,hemde hükümetin...Yani yoruma çok açık bir durum bu...
Daha önce gene yaşanan olaylar sonucunda tepkilerimizi belli eden yazılar yazmıştık yetkili siteye.Gene böyle bir uygulama yapılabilir mi
Vallahi biz hala bir gurup olarak o tepkiyi ara vermeden yapıyoruz...Hatırlarsanız birkaç yıl önce Lemi Bilgin ve ülke çapındaki Devlet Tiyatrolarının müdürlerinin istifasıyla başladı bu süreç.O zamandan bu zamana kadar biz hala bunun takipçisiyiz.Lemi Bilgin mahkemeleri kazanarak tekrar görevine döndü.Umarım birşeyleri düzeltme çabamızda onlara vereceğimiz destekle devam eder.O zamanda eylemlerimizi yaptık,devamını getirdik,sonuna kadarda desteğimiz onlarla...Bu konudaki bilgilendirmeleri yönetiminde olduğum yerden sık sık yapıyoruz...Yukarda anlattığım İzmit şehir tiyatrosu olaylarını oradan takip edebilirsiniz arzu ederseniz.Sadece sitelere yazmakla olmuyor birçok yere ulaşmayı hedef ediniyoruz ki sesimiz daha çok duyulsun,seyircide insiyatifini kullanıyor bilinsin diye...Adanada kurduğumuz grup seyirci insiyatifi altında birçok şey başardı mesela...
O zaman burdan hiçbir ticari amacı olmadan sadece tepki belirtmek amaçlı İzmit Şehir Tiyatrosu'nun site adresini veririz.Ne kadar çok el çalışırsa sesimiz de o kadar çok duyurulur.
Bu konuda destek vermek isterseniz büyük mutlulukla yardımcı olurum...Bu konuda her türlü şeyi severek desteklerim
Beni nerede bulacaklarını biliyorlar...site adresi vererek buradaki kimseye saygısızlık yapmak istemem.Oradan ulaşabilirler bana.
Not:SADECE fikirlerinizi gereken yerlere belirtmek amacıyla tiyatroya destek amacıyla görüşlerinizi yazıcağınız yerin adresini veriyoruz..Ticari bir amacı yoktur...
TİYATROYA DESTEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
http://photoshop-world.forumaction.net

Tiyatro
1 sayfadaki 1 sayfası